Montessori třída Klokánci

TŘÍDA KLOKÁNCI

"Pocit bezpečí a řádu pro ty nejmenší"

Věk: 2-3 roky

Kapacita: 12 dětí

Třída Klokánků je určena našim nejmenším dětem ve věku od 2 let. Prostředí této třídy je uzpůsobeno našim dvouletým a tříletým dětem tak, aby bylo bezpečné a zároveň podnětné. Ve třídě Klokánků najdete podnětné pomůcky, při kterých naši nejmenší tříbí své smysli, rozvíjí motorické dovednosti a učí se novým věcem.

Důležitou oblastí ve třídě Klokánků jsou pomůcky z praktického života. Možná jste si všimli, že Vaši nejmenší jsou těmi nejvěrnějšími pomocníky při práci v kuchyni, a proto ve třídě Klokánků děti vedeme k samostatnosti a učíme je pracovat s předměty běžného života. Děti mohou třídit suroviny pinzetou nebo správným způsobem přesýpat materiál z různých druhů džbánků. Velmi populární je mytí nádobí v naší malé kuchyňce, která je na míru uzpůsobená našim nejmenším. Děti se učí správnému stolování, chystají si na stůl podložku, lžíci, příbor nebo se učí nalévat pití ze džbánků přímo do svých hrnečků. Pomoc v kuchyni se zaměřuje také na přípravu vlastních svačin. Naši nejmenší tak zvládají nakrájet jablíčko či mrkev a s radostí si ji poté vychutnávají u vlastní svačiny. Když zrovna nepřipravují jídlo, můžete je vidět zalévat kytky nebo otírat a rosit listy.

Děti mají také možnost práce se smyslovým materiálem, který je učí věci poznávat, třídit a kategorizovat. Mají zájem o barvy, a tak je řada pomůcek založená na jejich správném poznávání a třídění. Naši nejmenší mají rádi řád, a proto je naprosto běžné, že při práci používají kobereček, kterým si ohraničují své místo pro práci a po práci uklízí pomůcku na své vlastní místo. Je až pozoruhodné, jak dokáží být děti v tak útlém věku organizované.

Ve třídě Klokánků je také prostor pro hudební a výtvarné aktivity. Děti tyto aktivity milují, a proto je často uvidíte u stolečku, kde pravidelně zdokonalují práci se štětcem nebo jiným výtvarným materiálem a u toho si broukají. Hudba je také zdrojem řádu a organizace. Děti mají své písničky, kterými se vítají na elipse, nebo které zpívají při nejrůznějších činnostech jako je cesta ze schodů či přecházení přes silnici.

Klokánci nezapomínají také na význam pohybu a pobytu ve venkovním prostředí. Pravidelně cvičí a chodí na procházky. Pokud tedy potkáte na cestě drobné děti s roztomilými batůžky, ve kterých si nosí pití a svačinu, jsou to naši Klokánci.

7:00-7:30 scházení dětí na třídách, individuální práce podle zájmu dětí

7:30-8:45 individuální a skupinové činnosti zaměřené na vzdělávání, práce s Montessori pomůckami, zdravotní cvičení

8:45-9:15 dopolední svačinka, hygiena

9:30-11:30 pobyt venku